Ketoprofen-VERTEX
Ketoprofen-VERTEX: návod k použití a recenze
- 1. Uvolnění formy a složení
- 2. Farmakologické vlastnosti
- 3. Indikace pro použití
- 4. Kontraindikace
- 5. Způsob aplikace a dávkování
- 6. Nežádoucí účinky
- 7. Předávkování
- 8. Zvláštní pokyny
- 9. Aplikace během březosti a laktace
- 10. Použití v dětství
- 11. V případě poruchy funkce ledvin
- 12. Za porušení funkce jater
- 13. Použití u starších osob
- 14. Lékové interakce
- 15. Analogy
- 16. Podmínky skladování
- 17. Podmínky výdeje z lékáren
- 18. Recenze
- 19. Cena v lékárnách
Latinský název: Ketoprofen-VERTEX
ATX kód: M02AA10
Aktivní složka: ketoprofen (ketoprofen)
Výrobce: JSC "VERTEX" (Rusko)
Popis a aktualizace fotografií: 28. 7. 2020
Ceny v lékárnách: od 112 rublů.
Koupit

Ketoprofen-VERTEX je nesteroidní protizánětlivé léčivo (NSAID) pro vnější použití anestetik, antipyretik a protizánětlivých účinků.
Uvolněte formu a složení
Dávková forma - gel pro vnější použití: homogenní bezbarvý nebo světle žlutý odstín transparentní viskózní hmota s nebo bez opalescence a vzduchových bublin, s mírným specifickým zápachem ethanolu (30 nebo 50 g v hliníkových tubách, v lepenkové krabici 1 tuba a pokyny o používání ketoprofenu-VERTEXU).
Složení pro 1000 mg gelu (25 mg / 50 mg):
- účinná látka: ketoprofen - 25/50 mg;
- pomocné složky: propylenglykol - 100/100 mg; ethanol (ethylalkohol) 95% - 150/150 mg; karbomer - 10/13 mg; trolamin (triethanolamin) - 32/52 mg; benzalkoniumchlorid (50% roztok; ve smyslu 100%) - 1/1 mg; čištěná voda - až 1000/1000 mg.
Farmakologické vlastnosti
Farmakodynamika
Aktivní složkou gelu Ketoprofen-VERTEX je ketoprofen (kyselina 3-benzoyl-alfa-methylbenzyloctová), jeden z nejúčinnějších neselektivních inhibitorů cyklooxygenáz (COX) 1 a 2. Kromě toho inhibuje aktivitu bradykininu a lipoxygenázy; stabilizuje membrány lysozomů a brání uvolňování enzymů zapojených do zánětlivých reakcí.
Hlavní farmakologické vlastnosti ketoprofenu jsou: výrazné analgetické, antipyretické a protizánětlivé.
Ketoprofen-VERTEX nemá negativní vliv na stav chrupavky kloubních povrchů.
Farmakokinetika
- absorpce: perkutánní absorpce lokálních NSAID, včetně ketoprofenu, závisí jak na fyzikálních, tak na chemických vlastnostech pomocných složek gelu; relativní biologická dostupnost ketoprofenu při externím použití je přibližně 5% ve srovnání s perorálním podáním; Ketoprofen-VERTEX působí hlavně lokálně, nemá žádný systémový účinek;
- distribuce: ketoprofen se váže hlavně na plazmatické proteiny (až 99%); proniká do podkožní tkáně, periartikulárních tkání a synoviální tekutiny, kde je přítomna ve významných terapeutických koncentracích; obsah ketoprofenu v krvi však zůstává zanedbatelný. Po lokální aplikaci gelu je maximální koncentrace ketoprofenu v plazmě zaznamenána po 6 hodinách, terapeutický účinek v tkáních trvá až 12 hodin;
- metabolismus a vylučování: látka se metabolizuje v játrech tvorbou konjugátů, které se vylučují většinou ledvinami. Jeho metabolismus není ovlivněn věkem pacienta, přítomností jaterní cirhózy nebo závažným selháním ledvin. Ketoprofen se vylučuje postupně močí.
Indikace pro použití
Ketoprofen-VERTEX se používá k symptomatické terapii za následujících podmínek:
- osteoartróza různé lokalizace;
- Reiterův syndrom (reaktivní artritida);
- bursitida, periartritida, tendinitida, neuralgie, myalgie, radikulitida;
- poranění pohybového aparátu (včetně sportovních úrazů), modřiny / podvrtnutí svalů a vazů, prasknutí svalových šlach a vazů.
Gel se aplikuje ke snížení bolesti a zánětu v době aplikace; nemá žádný vliv na progresi základního onemocnění.
Kontraindikace
Absolutní:
- narušení integrity pokožky v místě aplikace gelu (akné, ekzémy, plačící dermatitida, otevřené nebo infikované rány);
- anamnéza kožních reakcí přecitlivělosti na ultrafialové (UV) záření;
- účinek UV záření (včetně kontaktu s pokožkou nepřímého slunečního záření a umělého opalování v soláriu) po celou dobu léčby a další 2 týdny po ukončení medikamentózní léčby;
- anamnéza kožní přecitlivělosti na opalovací krémy a voňavkářské výrobky;
- třetí trimestr těhotenství;
- období kojení (kvůli nedostatku údajů o uvolňování ketoprofenu do mateřského mléka);
- děti a dospívající do 15 let;
- úplná nebo neúplná triáda Fernand-Vidal, včetně opakující se polypózní rhinosinusitidy, bronchiálního astmatu a intolerance na kyselinu acetylsalicylovou nebo jiné NSAID (včetně anamnézy);
- přecitlivělost na kyselinu tiaprofenovou, salicyláty, jiná NSAID a fenofibrát;
- prokázala zvýšenou individuální citlivost na ketoprofen nebo pomocné složky gelu.
S opatrností, po konzultaci s lékařem a pod jeho dohledem, by měl být gel Ketoprofen-VERTEX používán u pacientů s poruchou funkce jater / ledvin, erozivními a ulcerativními lézemi gastrointestinálního traktu, krevními chorobami, bronchiálním astmatem, chronickým srdečním selháním, jaterní porfyrií v akutním stadiu, stejně jako v prvním a druhém trimestru těhotenství.
Ketoprofen-VERTEX, návod k použití: metoda a dávkování
Gel Ketoprofen-VERTEX je určen k vnějšímu použití.
Na kůži v oblasti zánětu nebo bolestivosti naneste tenkou vrstvu malého množství gelu (proužek dlouhý 3–5 cm) a jemně jej otřete. Frekvence aplikace léku je 1–2krát denně. Dávka se volí podle oblasti postižené oblasti.
Obsah ketoprofenu ve 2-4 g gelu (odpovídá délce proužku 5-10 cm):
- gel 2,5% - 50-100 mg;
- gel 5% - 100-200 mg.
Maximální dávka externě používaného ketoprofenu je 200 mg denně: 2,5% gel - 8 g, 5% gel - 4 g.
Nedoporučuje se nanášet gel pod okluzivní obvaz. Ketoprofen-VERTEX byste neměli používat déle než 14 dní bez konzultace s lékařem. Pokud vynecháte čas procedury, gel se aplikuje v příštím naplánovaném čase, není nutné zdvojnásobovat dávku.
Ketoprofen-VERTEX lze kombinovat s jinými dávkovými formami obsahujícími ketoprofen: tobolky, tablety, rektální čípky, roztok pro intramuskulární podání.
Vedlejší efekty
Výskyt nežádoucích účinků je klasifikován podle doporučení WHO (Světová zdravotnická organizace): velmi často - ne méně než 0,1; často - od 0,01 do 0,1; zřídka - od 0,001 do 0,01; zřídka - od 0,0001 do 0,001; velmi zřídka - méně než 0,0001, včetně jednotlivých zpráv; s neznámou frekvencí - není možné stanovit frekvenci z dostupných údajů.
Při externím nanášení může gel Ketoprofen-VERTEX vyvolat následující nežádoucí účinky ze systémů a orgánů:
- imunitní systém: s neznámou frekvencí - reakce přecitlivělosti, včetně Quinckeho edému (angioedému) a anafylaktického šoku;
- gastrointestinální trakt: velmi zřídka - gastrointestinální krvácení, peptický vřed, průjem;
- kůže a podkožní tuk: zřídka - místní kožní reakce (ekzém, erytém, svědění, pálení); zřídka - kopřivka, fotosenzitivní reakce. Ve vzácných případech byly hlášeny závažnější reakce - bulózní nebo phlyctenular ekzém, který se může šířit mimo oblast aplikace gelu a získat obecný charakter;
- ledviny a močové cesty: velmi vzácně - zhoršení funkce ledvin u pacientů s chronickým selháním ledvin.
Výskyt uvedených nežádoucích účinků nebo rozvoj jakýchkoli negativních reakcí, které nejsou popsány výše, vyžaduje ukončení užívání přípravku Ketoprofen-VERTEX a lékařskou konzultaci.
Předávkovat
Při externím použití je předávkování ketoprofenem nepravděpodobné. Pokud se gel nanáší v množství výrazně převyšujícím doporučené množství, pokožka se důkladně omyje pod tekoucí vodou.
Požití gelu může přispět k rozvoji systémových nežádoucích vedlejších účinků. V tomto případě se doporučuje provádět symptomatickou a podpůrnou terapii podobnou terapii prováděné v případě předávkování perorálními formami ketoprofenu.
speciální instrukce
Je důležité zabránit tomu, aby se gel dostal na kůži kolem očí, na povrch oka, na sliznice.
V případě vzniku kožních reakcí, včetně následků kombinovaného použití s opalovacími krémy a kosmetickými přípravky, které obsahují oktokrylen, musí být léčba okamžitě zastavena.
U bronchiálního astmatu v kombinaci s recidivující polypózní rinosinusitidou mají pacienti zvýšené riziko vzniku alergických reakcí na užívání kyseliny acetylsalicylové a / nebo jiných NSAID.
Aby se snížila pravděpodobnost vzniku fotocitlivosti, doporučuje se chránit oblasti pokožky ošetřené gelem před UV zářením oděvem po celou dobu léčby a další dva týdny po ukončení aplikace gelu.
Doporučená doba léčby by neměla být překročena, protože v průběhu času se zvyšuje riziko vzniku kontaktní dermatitidy a fotosenzitizačních reakcí.
Po každé aplikaci gelu si důkladně umyjte ruce.
Vliv na schopnost řídit vozidla a složité mechanismy
Nejsou k dispozici žádné údaje o negativním účinku přípravku Ketoprofen-VERTEX na schopnost zvýšit koncentraci pozornosti a rychlost psychomotorických reakcí pacienta.
Aplikace během těhotenství a kojení
Posouzení bezpečnosti externího použití ketoprofenu u těhotných žen nebylo provedeno. V prvním a druhém trimestru těhotenství je třeba se vyhnout užívání ketoprofenu. Je zakázáno používat Ketoprofen-VERTEX ve třetím trimestru těhotenství, protože všechny inhibitory prostaglandin syntetázy, včetně ketoprofenu, mohou mít toxický účinek na ledviny, plíce a srdce plodu. Na konci těhotenství mohou NSAID prodloužit dobu krvácení u matky a dítěte a oddálit porod.
Není jisté, zda se ketoprofen uvolňuje během laktace, a proto se nedoporučuje užívat drogu během kojení.
Použití v dětství
Je kontraindikováno používat gel Ketoprofen-VERTEX k léčbě dětí a dospívajících do 15 let.
S poruchou funkce ledvin
S opatrností se po konzultaci s odborníkem používá Ketoprofen-VERTEX k poškození funkce ledvin.
Pro porušení funkce jater
S opatrností se po konzultaci s odborníkem používá Ketoprofen-VERTEX k poškození jaterních funkcí a exacerbaci jaterní porfyrie.
Použití u starších osob
Neexistují žádné zvláštní pokyny pro použití léku k léčbě starších pacientů.
Lékové interakce
Vnější použití ketoprofenu ve formě gelu může zvýšit účinnost léků, které způsobují fotocitlivost.
Při současném užívání kumarinových antikoagulancií je nutné pravidelné sledování INR (mezinárodní normalizovaný poměr).
Stejně jako ostatní NSAID je ketoprofen schopen inhibovat vylučování methotrexátu, čímž zvyšuje jeho toxicitu.
Interakce s externím použitím ketoprofenu s jinými léky / přípravky a účinek na jejich vylučování nejsou klinicky významné.
Analogy
Analogy Ketoprofen-VERTEX jsou Artrum, Artrozilen, Bystrumgel, Bystrum Forte, Valusal, Ketonal, Ketoprofen, Pentalgin Extra-Gel, Febrofid, Fastum, Flexen atd.
Podmínky skladování
Skladujte při teplotě nepřesahující +25 ° С. Držte mimo dosah dětí.
Doba použitelnosti je 2 roky.
Podmínky výdeje z lékáren
Dostupné bez lékařského předpisu.
Recenze přípravku Ketoprofen-VERTEX
Podle recenzí je Ketoprofen-VERTEX účinným lokálním prostředkem proti bolesti s rychlým účinkem. Dobře zmírňuje bolesti kloubů a svalů, zmírňuje zánět vnějších tkání. Gel je levný, má příjemnou konzistenci, je prakticky bez zápachu, rychle se vstřebává, nezanechává stopy na oblečení.
Nevýhody zahrnují kovové trubky, protože když je gel vytlačen a poté je již prázdná část trubky zkroucena, rozbije se a gel vytéká trhlinami. Poukazují také na řadu kontraindikací, které omezují použití přípravku Ketoprofen-VERTEX. V ojedinělých případech je zaznamenán úplný nedostatek terapeutického účinku.
Cena za ketoprofen-VERTEX v lékárnách
Předpokládaná cena přípravku Ketoprofen-VERTEX:
- gel pro vnější použití 2,5%: tuba 30 g - od 79 rublů; tuba 50 g - od 189 do 275 rublů;
- gel pro vnější použití 5%: tuba 30 g - od 179 do 250 rublů; tuba 50 g - od 183 do 289 rublů.
Ketoprofen-VERTEX: ceny v online lékárnách
Název drogy Cena Lékárna |
Ketoprofen-vertexový gel pro vnější použití 2,5% tuba 30g 112 RUB Koupit |
Ketoprofen-VERTEX gel pro vnější použití 5% 30g (tuba) 179 r Koupit |

Maria Kulkes Lékařská novinářka O autorovi
Vzdělání: I. M. První moskevská státní lékařská univerzita Sechenov, specializace "Všeobecné lékařství".
Informace o léku jsou generalizovány, jsou poskytovány pouze pro informační účely a nenahrazují oficiální pokyny. Samoléčba je zdraví škodlivá!